mayo 23, 2010

Kunst Barcelonas

Kuigi Barcelona tripist on juba nädal möödas, on mul terve hunnik asju, mida ma tahan üles kirjutada ja meeles pidada. Enamus on juba tegelikult meelest läinud, aga need mis alles, panen ma nüüd kirja. Esiteks mõned kunstnikud - kohalikud, kuid rahvusvaheliselt tuntud Kataloonia kunstnikud.

Antoni Tàpies

Tàpies on 1923. aastal sündinud tänapäevalgi Barcelonas elav kunstnik. Ta kuulub informalistide hulka ning on ilmselt kõige tuntum katalaani kunstnik. Alustas ta aga sürrealistina ning elas sageli Pariisis. Tema tööde eriliseks tunnuseks on erinevate materjalide lisamine - ta kasutab oma abstraktsetes töödes klaasi, liiva, paberit, räbalaid ja kõike muud võimalikku. Kõikidest töödest, mida ma Barcelonas nägin, jäi silma see, et ta enamasti kasutab oma lõendil musta tooni. Museu d'Art Contemporani de Barcelonas (MACBA) oli tema üks teos kõrvutatud ameerika abstraktse ekspressionisti Ad Reinhardti üleni musta lõuendiga. Ainus vahe oli see, et Tàpiesi omal oli faktuuri, ta oli musta värvi alla peitnud erinevaid materjale.
Mõned näited tema töödest:




On väidetud, et musta värvi kasutamine ja sage seinateema tema teostes tuleneb Barcelona kitsastest ja hämaratest tänavatest.

Ramon Casas
(1866-1932)

Rääkides Ramon Casasest, ei saa üle ega ümber terminist Modernista (modernisme), mis kujutab endast sajandivahetuse liikumist nii Kataloonia kunstis, kirjanduses, muusikas kui ma mujal. Modernista eestvedajateks kunstis olid intellektuaalid, kelle eesmärgiks oli Katalaani kunsti esile tõsta ning uuendada - tutvustati nii sümbolismi, art nouveau'd kui ka teisi liikumisi. Kõige väljapaistvama Modernista maalikunstnik oli Ramon Casas, kes sündis Barcelonas üsna jõukasse perekonda, mis võimaldas tal kunsti õppida ning reisida. Eriti liikus ta muidugi Pariisi vahet, saades mõjutusi Pariisi impressionistidelt. Barcelonasse asutas ta sõpradega Pariisi La Chat Noiri eeskujul baari nimega Els Quatre Gats, kus ma ka söömas käisin. Ma ei tea, kuidas oli olukord seal 20. sajandi alguses, kuid nüüd meeldis mulle kõige rohkem see, et baari kelnerid olid kõik veidi mossis vanamehed. Ka lisas ehedust nurgas meeleolukaid viise õhku lennutav klaverimängija. Baari algusaastail peeti seal kunstinäituseid. Muu hulgas astus üles ka Pablo Picasso ühe oma esimese isikunäitusega. Praegu on Els Quatre Gatsi hitiks on Ramon Casase autoportree koos oma partneri Romeu'ga tandemrattal. Casas on see, kes piipu suitsetab. Kelnerid väitsid muidugi võidukalt, et tegemist on originaaliga, kuid tegelikult asub originaal Kataloonia Rahvusmuuseumis (Museu Nacional d'Art de Catalunya).

Tegemist on väga suuremõõdulise teosega (191x215 cm).
Mõned näited veel Casase selgete Pariisi mõjutustega teostest:



Veel torkasid mulle MNACis silma Joaquim Mir'i(1873 - 1940) maalid. Tema kuulus Modernista maalikunstnike teise põlvkonda ning on tuntud eelkõige oma maastike poolest. Ta kuulus Katalaani vabaõhumaalijate Colla del Safrá gruppi ning põhimõtteliselt oli tema elu eesmärk tabada looduse ilu. Üks maal aga, mis MNACis üleval oli, tõi mulle kuidagi seose meie oma Konrad Mäe ja tema maastikega. Mõned näited tema töödest:




Vastureaktsioonina Modernista liikumisele tekkis 20. sajandi alguses Noucentisme (uusasjalikkus), mis vastandus boheemlusele, avangardile, eelistas klassikat ja korda. Noucentisme üheks maalikunstnikuks oli Xavier Nogués, kelle sini-valged veinikeldristseenid torkasid silma ja jäid meelde.


Ja siis oli Barcelonas veel hästi palju kunsti. Nii kohalikku kui mujalt. Mujalt pärit kunstnikest võiks mainida Kanada kunstnikku Rodney Grahamit, kelle päralt oli terve üks MACBA ( Museu d' Art Contemporani de Barcelona) korrus. Suur osa tema kontseptuaalsest ja kirjandusepõhjasest kunstist jäi mulle arusaamatuks, küll aga jäi meelde tohutusuurele valguskastile trükitud lavastatud portree, mille pealkiri oli "The Gifted Amateur" ning mis kujutab pidžaamas kunstnikku valamas lõuendile suvalise värvi triipe, olles samal ajal ümbritsetud kõikvõimalikest kunstiraamatutest (mis on ilmselt läbi loetud).

No hay comentarios:

Publicar un comentario